Zenére mindig van idő

letoltes.jpg

 

Mostanában sajnos nincs túl sok időm hosszabb terjedelmű bejegyzéseket írni,de közben igyekeztem megtalálni az aranyközéputat, ahol kevés a szöveg, de lehetőleg sok a tartalom. Már annak legalábbis, aki szereti ezeket a fajta zenéket. Aki nem,az viszont megismerheti az én ízlésem,vagy csak beleláthat,mi alapján értékelek egy számot.

Az iTunes és Spotify korszakában már 1000x (talán keveset mondok) annyi zenét értünk el,mint mondjuk 15 évvel ezelőtt,amikor még CD-n és kazettán vettünk meg egy kedvencünk albumát. Ma már kedvencünk sincs talán, legalábbis egyre kevesebb az olyan előadó, aki képes egy egész albumnyi értékelhető anyagot összeállítani.

Őszinte leszek, én személy szerint sokszor az előadó és a szám címét se tudom,hiába tetszik és hallgatom meg azt a számot már sokadszorra, egyszerűen nem éri meg megjegyezni, mert 3 nap múlva már unni fogjuk és találunk cserében másik számot,amit imádni fogunk.

Talán ezzel most sikerült rendesen devalválnom a zenehallgatás kultúráját, viszont most 5 olyan zenét állítottam össze,amiket egész januárban hallgattam (ami nem zárja ki,hogy később már nem fogom), és elég érdekesnek találtam megosztani őket:

 

 

BSW- SOHA NEM ELÉG

Ez az instrumental önmagában elvinné a hátán a számot, de a szöveg se rossz, helyenként egész szellemes.  Bár Pac és Biggie forognának a sírjukban ha látnák,hogy most mennyire bárgyú szövegű és nem különösebben érdekes instrumentálú (Desiigner-Panda, OT Genasis –Coco) zenék közel félmilliárdos megtekintést érnek el, mégis el kell fogadnunk,hogy mostanra az instrumental(bocs,hogy harmadszorra írom le) lett a fontosabb, míg a szöveg csak másodlagos.

Ez most egy egészen szellemes kis (ön)iróniája a rapszakmának, bár a klip utolsó képkockái sokat segítettek benne,hogy rájöjjek,hogy ez szarkazmus és nincs komolan gondolva(az AK26-nál még mindig nem jöttem rá erre például).  Mindezek ellenére nagyon sokszor hallgattam és dúdoltam ezt a számot januárban, magyar rapzenéhez képest kifejezetten jónak tartom.

 

 

Dé:Nas- Turul

 

Itt már azért egyértelműbb a szándék. Hatalmas szöveg, korszerű beattel. Észre vélek venni kicsit amolyan magyaros összekovácsoló szándékot, annak ellenére, hogy az előadó minden bizonnyal nacionalista görbetükörnek szánta eredetileg a trekket. Jelenleg még csak 500.000 megtekintésnél jár, de ez nem rossz mutató ,ha azt nézzük,hogy Dé:nashnek ez az első széles körben kiadott száma. Azt gondolom egy intelligens hip-hop zenének ilyennek kell lennie.

 

 

 

 Trey Songz - Spark

 

Szeretem az RNB-t is. Trey Songz se feltétlen a mély,lírai hangvételű szövegeiről (Lick me, suck me, kiss, me fuck me– hangzik el az egyik kedvenc számom első soraiból) ismert. Talán nem is kell minden számnak mély mondanivalója lennie. Azt a romantikus-csajozós Rnb hangulatot azonban nagyon királyul hozzák Trey számai és nem is tudok rajta kívül hirtelen más nevet mondani (talán Usher a régiek közül),aki hozzá hasonlóan jól csinálja.

 

 

 

Oskar Hahn - Alberto's Synfonie

 

Nyáron amikor egy olyan irodában dolgoztam ahol 20-30an voltunk egy nagy helységben, nem mindig bírtam volna fókuszálni-különösen szövegíráskor-, ha nem lett volna fejhallgatóm. Ez időben kezdtem el Jazzy és Lo-fi mixeket hallgatni. Kikapcsolnak, hagynak fókuszálni, de közben mégsem unalmasak az ilyen típusú zenék. Ma már otthon, olvasás ,írás, tanulás közben is általában ilyeneket hallgatok. Egyik kedvencem ez a méltatlanul kevés megtekintésű szaxofonos remekmű.

 

 

 

 

 Lucky Luke - NTFL

 

Éles váltás, de az elmúlt hónapokban a Jazzy mellett a másik új-kedvenc műfajom a future house lett. Azon belül is a Selected nevű csatorna által szállított zenék. Az elektronikus zenével csupán annyi a bajom, hogy nincsenek slágerek, korszakalkotó zenék, mély mondanivalók vagy erős érzelmek kifejezése, cserében viszont egy szórakozóhelyen sem Demjénre vagy Cseh Tamásra mozgunk, hanem ilyenekre. És nem is tudnám elképzelni nem elektronikus zenére,úgyhogy bizony, erre a műfajra is szükségünk van. 

 

 

  

 

Bevallom nem volt túl megterhelő egy ilyen bejegyzést összedobni,ezért,ha a visszajelzések azt mutatják,hogy van rá igény, akkor valószínűleg nem most csináltam utoljára:)